Jak to celé probíhalo

Příprava

Projekt začal školeními, ve kterých jsme se učili vše potřebné ohledně trhu práce, místu na které pojedeme a také nás navštívili pracovnice z Malty.

Toto trvalo zhruba 3 měsíce, během kterých jsme se všichni seznámili a připravili na tuhle zkušenost.

Výběr

Bohužel, zdroje nejsou neomezené a proto se výsledné stáže mohlo zůčastnit pouze deset z nás. 

Závěrečnou částí školení, byl tedy dvoudenní pobyt na lovecké chatě, během kterého jsme se naučili ještě pár dalších věcí, ale také se dobře pobavili. Na konci bylo oznámeno, kdo na tuhle stáž pojede. 

Pět lidí zamířilo do Skotska a dalších pět na Maltu. 

Odlet

A je to tady!

Po měsících příprav konečně přišel ten den, kdy jsme se sešli na hlavním nádraží v Ostravě. Odtud jsme, s přestupem v Katovicích, zamířili na letiště do polské Vratislavy.

Někteří z nás letěli letadlem poprvé v životě a někteří zkrátka neměli rádi výšky. Proto byly chvíle těsně před odletem ty nejnapínavější.

Vítejte na Maltě

Po zhruba dvou hodinách a padesáti minutách jsme přistáli na zaslíbeném ostrově. Už byla noc, a tak jsme toho nejdřív moc neviděli, ale jedna z prvních věcí, co byla jiná, byla všude-obklopující vůně moře. 

Na letišti na nás čekal řidič, který naložil naše kufry, dal nám v obálkách informace potřebné ke stáži a odvezl nás rovnou na místo, které se na následujících šest týdnů stalo našim domovem.

Tam na nás už čekal prostředník mezi námi a Maltou, Stanislav. Ten nás hned první noc provedl okolo místa, kde jsme byli ubytovaní.

Škola volá

První týden byl zaměřený na to, aby jsme se v našich pracích byli vůbec schopni domluvit. Proto jsme nastoupili na místní jazykovou školu, kde nás na základně naší úrovně angličtiny rozčlenili do tříd. 

Ve škole byli lidé z různých zemí a různých věkových kategorií, proto bylo možné být i ve třídě s několika lidmi, z nichž nikdo nemluvil stejným rodným jazykem. Také nejmladšímu vašemu spolužákovi mohlo být pouhých osmnáct let, zatímco tomu nejstaršímu sedmdesát. 

Z této školy je ale také, jako téměř kdekoliv na Maltě, nádherný výhled. 

Týden byl zakončen získáním našich diplomů ze školy a dvoudenním školením o bezpečnosti práce. Také se ustanovilo, že se každý pátek bude konat meeting, na kterém si řekneme, co se za poslední týden dělo.

Stáže

Na následujících pět týdnů jsme nastoupili do našich nových prací. První schůzka s našimi zaměstnavateli proběhla za přítomnosti pracovnic z Malty, přímo na našich nových pracovištích.

Tyto stáže byly hlavní částí celého projektu. Během nich jsme získali nové zkušenosti, zlepšili si angličtinu a získali nový pohled na to, co v našich životech můžeme dál dělat.

Simonou vyfocený hotel San Antonio
Simonou vyfocený hotel San Antonio
Vojta (vlevo) se svými kolegy
Vojta (vlevo) se svými kolegy
Antonio provádí turisty v muzeu
Antonio provádí turisty v muzeu